Mutfak İpuçları

mutfak-ipuclari

Şaşırtıcı Mutfak İpuçları İçin Mutlaka Okuyun!

+ Kaşar Peynirini daha rahat rendelemek için, önce buzlukta 10 dakika bekletin.

+ Kesilen elma, şeftali, muz ve avokado gibi meyvelerin kararmasını önlemek için üzerlerine limon sıkın.

+ Bayatlamış olan ekmeklerinize su serpin, ardından yağlı kağıda sararak 5-10 dakika, önceden ısıtılmış fırında tutun. Sanki ilk pişmiş gibi olduğunu görebilirsiniz.

+ Hazırladığınız kekin, tatlının ya da pastaların üzerine eritilmiş çikolata dökeceğiniz zaman, öncelikle çikolatayı parçalayarak bir kaseye koyun. Altına, içine sıcak su koyduğunuz bir tabak yerleştirin. Kısa zamanda çikolatanın eridiğini göreceksiniz.

+ Şerbetli tatlıların, şerbetine biraz tuz atarsanız, tatlınızın şerbeti şekerleme yapmayacaktır.

+ Yumurtaları buzdolabında kapalı bir kapta muhafaza etmek sağlığınız için alacağınız önlemlerden bir tanesidir.
+ Tavuk parçaladığınız tahta bıçağı, tam temiz olabilmesi için sirkeli suyla durulayın.

Baklagilleri ovarak yıkarsanız gazı gitmiş olduğunu göreceksiniz.

+ Nane ve reyhan gibi yeşillikleri kuruttuktan sonra kokusu ve tadı gitmesin diye kesinlikle ufalayarak saklamayın. Bütün olarak saklayın ve kullanma esnasında sadece gerekli miktar kadar ufalayın.

wooden-kitchen-toolsTahta Ve Ahşap Mutfak Eşyaları İçin Öneri:

Mutfağınızda kullanmak için aldığınız tahta ve ahşap (kaşık, havan, oklava, doğrama tahtası, hamur açma tahtası kısacası hepsini) eşyalarınızı kullanmadan önce sıvı yağla iyice yağlayın ve bir iki gün yağını iyice çeksin diye bekletin.

Bu işlem bu tür eşyaların çatlamasını, kolay kolay çizilmemesini, küflenmesini, kurtlanmasını sağlar, kısacası ömürlerini uzatır.

 

 

+ Pazardan ya da marketten sarmalık lahana satın alırken dikkat etmeniz gerekenler; lahananın göbek kısmına elinizle bastırdığınızda gevşek yani yumuşak olması gerekir. Eğer baktığınız lahananın göbek kısmı sertse turşuluk veya yemeklik olarak kullanabilirsiniz.

close up of aa aluminum foil on white background with clipping path

Alüminyum Folyonun Bilinmeyen Zararları:
Alüminyum folyonun ısı ile temas ettiğinde aşırı derecede alüminyum salgıladığını ve yiyeceklere geçtiğini ve metal zehirlenmesine yol açtığını, vücudun kan hücresi (aplastik anemisi) üretmemesine yol açtığını biliyor muydunuz? Peki Alüminyum folyo yerine ne kullanabilirsiniz? Cevap, Yağlı kağıt

+ Sarımsakları soymadan önce 15 saniye mikrodalga fırına atarsanız, çıkardığınızda kabukları kendiliğinden soyulacaktır.
+ Patateslerin budaklanmasını önlemek için içlerine bir tane elma koyun.
+ Taze limondan en iyi faydalanmak için limonu önce oda sıcaklığına getirin, daha sonra tezgahın üzerinde avucunuzun içiyle ezin. Suyunun daha iyi çıktığını göreceksiniz.
+ Kerevizi alüminyum folyo içinde buzdolabında haftalarca muhafaza edebilirsiniz.
+ Avokado ve muzu olgunlaştırmak için 2-3 gün kese kağıdı içinde, elma ile birlikte bekletin. Meyvelerinizi artık tüketebilirsiniz.
+ Soğanları son devirde çalışan vantilatör karşısında keserseniz gözlerinizin yaşarmasını engelleyebilirsiniz.
+ Soğanları soyduktan sonra 10-15 dakika buzdolabında bekletirseniz gözleriniz daha az yaşarır.
+ Çorbanız çok tuzlu olduysa içine çiğ patates dilimleri atın, patatesler tuzu çektikten sonra içinden çıkarabilirsiniz.
+ Tuz bakteri üretimini azaltacağı için, sütün içine bir tutam attığınızda ömrünü uzatmış olursunuz.
+ Yumurtaları kaynatırken içine atacağınız tuz, çatlamalarını önleyecektir.
+ Eti keserken hafif buzlu olması daha ince kesmenize yardımcı olacaktır. (Özellikle evde döner, iskender tariflerimizde bu ipucunu kullanabilirsiniz)