Faydalı Bitkiler

faydali-bitkiler
Bitkiler doğanın bir parçası olmanın yanında, insanlarında vazgeçilmez besin kaynaklarından bir tanesidir. Bir çok bitkinin insanlar için faydaları bilimsel olarak ortaya konmuştur. Bazıları ise halk arasında gerek ilaç gerekse bedensel faydaları nedeniyle kullanılmaktadır. Bunlardan bazılarını sizden gelenlerle birlikte burada kullanıcılarımız için paylaşmak istiyoruz:

 

Biberiye (Banu Ersan)
Biberiye bitkisini kaynatıp içtiğinizde migren ağrılarınızı hafifletir.

Isırgan Otu (Banu Ersan)
Taze ısırgan otunu kaynamış 4 dakika kadar suda bekletip içtiğinizde egzama rahatsızlıklarına iyi geldiği görülmüştür.

20160119_185bs

Kara Turp ve Bal (Nilüfer B. Acar)

Turpu güzelce yıkayıp altını bir miktar kesin ve üzerini de bir parmak kadar şapka gibi kesin ve içini bir miktar oyarak fotoğraftaki gibi bir bardağa koyun ve içine bal koyun.

Bal turpu eritecek ve süzülerek damla damla  bardağa akacak sabah aksam birer kaşık alın ilk bir iki gün  öksürüğünüzü artıracak fakat ciğerlerinizi temizleyip öksürüğünüzü kesecektir.

 

 

Karanfil (Banu Ersan)
Ağız kokusunu gidermek için kullanılan karanfilin tohum kısmı, ateşte yakıldıktan sonra ılıkken kaşlara sürülürse kaşlarınızın dökülmesini engelleyebilir, bastırarak sürdüğünüzde ise sürme görevi gördüğünü göreceksiniz.

Kekik (Zeynep Irmak)
Et yemeklerinde az da olsa mutlaka kekik  kullanın. Çünkü etteki bakterileri öldürmek için kekik çok etkilidir.

Roka (Zeynep Irmak)
Roka kan yapıcı özelliği olan bitkilerin başında gelir. Kansızlık için belirli ölçülerde tüketilebilir.

Soğan (Banu Ersan)
Gribe mi yakalandınız? İşte size alternatif bir yöntem… Yatmadan önce ayağınızın topuk kısmına kuru soğanı keserek sarın. Ertesi gün iyi geldiğini göreceksiniz.

Yanıklar İçin (Banu Ersan)
Yanıklara iyi gelmesi için zeytinyağını bir kaba alın ve ısıtın, ardından içine mum ekleyin ve eritin. Biraz piştikten sonra elinizle yoğurun ve yanık olan bölgeye bu karışımı uygulayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

****Bitkiler Alfebetik sıraya göre sıralanmıştır. Buradaki öneriler kullanıcılarımızın deneyip uyguladıkları bitkileri içermektedir. Kullanmadan önce burada yazılı bitkilere karşı alerjiniz olup olmadığını mutlaka öğreniniz.